Muhsin Rızai: Trump İran halkı karşısında en baştan kaybetmiştir

0
4

İran Nizamı Maslahatını Teşhis Konseyi Sekreteri Muhsin Rızai, ABD başkanı Donald Trump’ın oyuna daha başlamadan, İran halkı karşısında mağlup olduğunu söyledi.

ABD Başkanı yarın (Perşembe) İran’ın KOEP’e bağlı kalıp kalmadığını kongreye bildirmesi, ayrıca İslam İnkılabı Devrim Muhafızları Ordusu karşısındaki yeni siyasetlerini ilan etmesi gerekir.

İRİB haber ajansının bildirdiğine göre  İran Nizam Maslahatını Teşhis Konseyi Sekreteri Muhsin Rızai bugün Tahran’da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Trump’ın davranışlarının onun İran halkını tanımadığını ve bu halkın güç ve yeteneklerini dakik olarak hesaplamadığını gösterdiğini, zira İran ve halkının şimdiye kadar sayısız yaptırımlara muhatap olduğunu ve hepsini de başarıyla geride bıraktığını söyledi.

İran Nizam Maslahatını Teşhis Konseyi Sekreteri Muhsin Rızai ayrıca, İnstagram hesabından yaptığı bir paylaşımda, İran’la ticaret yapma konusunda ABD’nin yabancı firmalarına yönelik uyguladığı baskılarını eleştirdi.

Rızai, yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: Yabancı taraflar, İranlı yetkililer, tüccarlar ve esnaflarla yaptığı görüşmelerde ABD’nin İran’la ticaret yapma konusunda onlara yönelik baskı uyguladığını ve İran’da yatırım yapmalarını engellemeye çalıştığını söylüyorlar. Şu anda İran’a karşı uygulanan baskı amaçlı askeri yaptırımlar, bize göre artık gündemden düşmüştür. Fakat bunlar Suudi Arabistan’ın olumsuz rolü ile ABD’nin aktörlüğünde yapılıyor. Bu da bizim için kazanç sağlamasına karşın düşmanları hayal kırıklığına uğrattı. Dolayısıyla ekonomik sorunlara çözüm ararken onlara umut bağlanmamalı.

Yorum Yap